Hakkımızda

Sevgi Bağları, girişimci iş adamı İhsan Yümlü ’nün tarıma olan kişisel tutkusu sonucu doğmuş bir sofralık üzüm ve zeytin projesidir. Oluşum, bir aile şirketi olarak yapılanmış olmakla birlikte tarımcılığa yıllar boyunca ilgi ve emeğini adamış uzman bir ekip ile yönetilmektedir.

Sevgi Bağları, Manisa ’nın Salihli Bölgesi ’nde, uzun süre boyunca gerçekleşen arazi rehabilitasyonu sonucu tarım arazisi olarak üretime kazandırılan Durasıllı Mevkiisine konuşlanmıştır. 800 dekarlık (dönüm) arazi 2008 yılında dikimine başladığımız ve ‘İyi Tarım’ kriterlerine göre yetiştirilen üzümlerimiz , 2013 yılından beri sofralarda yerini almaktadır. Yaklaşık 100.000 omcadan oluşan bağlarımızda, Superior Çekirdeksiz, Crimson Çekirdeksiz, Siyah Çekirdekli Michel Palieri, Çekirdekli Pembe Özbek Üzümü, Thompson Çekirdeksiz ve Sultaniye Çekirdeksiz üzüm çeşitleri yetiştirilmektedir. Zeytin üretimi için tahsis edilen 700 dekarlık arazimizde de yaklaşık 27.000 ağaç bulunmakta olup, Gemlik trilye ve Manzalina zeytin çeşitleri ilk ürünlerini vermiş bulunmaktadır.

Misyonumuz

  • Araştırma & geliştirme faaliyetleri, gelişen teknoloji takibi
  • Eğitimle desteklenmiş,
  • Çevreye dost metotlarla sürdürülebilir yaşam felsefesini ilke edinmiş,
  • İhtiyaç ve beklentileri karşılayarak müşteri memnuniyeti
  • Sağlıklı ve güvenli gıda üretimidir!

Vizyonumuz

  • Sektörüne liderlik eden,
  • Çalışanlarına ilham veren,
  • Gıda güvenliğini en üstte tutan,
  • Tercih edilen,
  • Güvenilir olmayı temel prensip olarak gören bir gıda üreticisi olmaktır!
iyi-tarım
globalgap

Sevgi Bağları Tekniği

Sevgi Bağlarının üretim kalitesi, 06/07/2013 tarihi itibariyle İyi Tarım Uygulamaları sertifikası ile belgelendirilmiştir. Bu sertifika; tohum ve bitki kalitesinden gübreye, personel yeterliliğinden, bitki koruma dengesinden, atıklara kadar insan ve çevre sağlığını etkileyen birçok üretim aşamasının bağımsız denetçilerce haberli ve habersiz olarak takip edildiği çalışma sistemi sonucunda alınabilmektedir.

Üretim sürecimiz GLOBALGAP yönergelerine ve ilaçların kullanımı ile ilgili IPM (Integrated Pest Management) programlarına uygun şekilde yönetilmektedir. Aynı zamanda, data kaydı ve analizi ile geriye doğru takip edilebilir bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Böylelikle herhangi bir geriye yönelik bilgi talebi doğrultusunda eş zamanlı retrospektif analiz yapılabilmekte, ve gerekli tedbirler alınabilmektedir.

Sevgi Bağları’nın terbiye sistemi, daha ilk bakışta bölgede ağırlıkla atadan gelen geleneksel üretim metotları ile devam eden üzümcülük anlayışı altında bölge tarımcılık tekniklerine yenilikçi, sağlıklı ve sürdürülebilir bir bakış açısı getirmiş bulunmaktadır: İyi Tarım uygulamalarımız terbiye sistemimiz ile güçlendirilmiştir. Yüksek, geniş bir açı ile iki yana açılmış kolları ile günümüzde Amerika ve Avustralya’daki modern sofralık üzüm yetiştiricilik alanlarında sıklıkla tercih edilen, “Y” şeklindeki sıra dizilim yapısı, gerek taşınan asma fidanının daha iyi hava alması, gerek güneş ışınlarından maksimum yararlanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda yetersiz havalanma koşullarından kaynaklanan bazı bağ hastalıklarının görülme sıklığında olumlu yönde etki yapmaktadır. Bu durum ise daha az ilaç kullanılan sağlıklı bir üretimin yolunu açan en önemli yapısal adımlardan birini oluşturmaktadır.

Sevgi Bağları ürün yelpazesi ana yapısı erkenci, orta dönem ve geççi çeşitler ile kurularak kapsamlı bir süre boyunca tüketicilere servis vermeyi hedeflemiştir. Bu şekilde yetiştirilen üzümler hem yerel hem de global tüketicinin yıl boyunca kaliteli, standart ve kalıntısız sofralık üzüm tüketim ihtiyaçlarını karşılamaya açıktır. Çeşit seçimi konusunda da tat farklılığını ortaya koyan Sevgi Bağları, global anlamda sayılı popüler çeşitlerden biri sayılan Amerikan orijinli Crimson Çekirdeksiz çeşidi gibi geleneksel damak zevkine uyumu konusunda hem aromatik hem de görsel anlamda uygun yeni üzüm çeşitlerinin yerel pazara tanıtılmasına öncü olmuştur. Üzüm çeşitlerinin tercihinde lezzetin yanısıra, bölgedeki üretim zamanlaması açısından tamamlayıcı – diğer çiftçilerle rekabet etmeyen – cinslerin yetiştirilmesine özen gösterilmiştir.

“Kendi çocuklarımıza güvenle yedirebileceğimiz nitelikte üzümler üreteceğiz” ilkesi ile üretim yapan, ulusal ve uluslar arası kalite standartları doğrultusunda üretilip belgelendirilen ilk ürünleri ile evlerimize misafir olmaya hazırlan Sevgi Bağları, benimsediği bu yetiştiricilik ilkeleri ve modern tarımcılıktan beslenen bağcılık kültürü ile farklılığını şimdiden göstermeye başlamıştır.

Sertifikalarımız